Antalya Enerji

Antalya Enerji Üretim A.Ş

 

YÖNETİM KURULU

Başkan

: Tunay Altınpınar

Başkan Vekili

: Ahmet Fazıl Önder

Üye

: Tarık Duru

Üye

: Murat Demirer

Üye

: Salim Güllüpınar

Üye

: Bekir Güven Berk

Üye

: Hasan EkeŞİRKET BİLGİLERİ

Tüzel Kişilik

: Antalya Enerji Üretim A.Ş.

Sermayesi

: 25.000.000,00 TL

Kurulu Gücü

: 94,4 MWe - 30 t/h Buhar

Tesis Tipi

: Doğal Gaz (Ko-jen)

Tesis Yeri (İlçe / İL)

: OSB / ANTALYA

Ticari İşletmeye Girişi

: Temmuz 2006

Faaliyet Modeli / Süresi

: Üretim / 20 Yıl

Ünite Tipi / Tedarikçi

: Gaz Motoru / Wartsila

Ünite Sayısı

: 6 x 8,7 MWe + 6 x 7 MWe

Bağlantı Şekli

: 154 kV - 0,2 km AKORSANAntalya Enerji, Antalya Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 20 dönümlük alanda faaliyet gösteren doğal gaz santralıdır. Elektrik üretiminin yanında bölgedeki sanayicilere prosesleri için buhar üretimi de yapılmaktadır.

 

Tesisin 1.Fazı (34,9 MWe) 07/2006, 2.Fazı (17,5 MWe) 08/2008, 3.Fazı da (42 MWe) 06/2009 tarihinden bu yana ticari işletmededir. Tesis, Dengeleme Birimi olarak faaliyet göstermekte olup, Bağımsız Üretim Şirketi statüsünde; Serbest Tüketicilere, Toptan Satış Şirketlerine ve TEİAŞ’a (Gün Öncesi ve Dengeleme Güç Piyasasına) satış yapılmaktadır.

 

Tesisin işletmeye girdiği tarihten bu yana elektrik üretim, ticaret, üretim kapasite faktörü (Ürt.KF %) ve Ticaretin Üretimden karşılanma oranları aşağıda verilmiştir.

 

Tesisin işletmeye girdiği tarihten bu yana yapılan buhar üretimleri (Ton) ve buhar kapasite kullanım oranları aşağıdaki grafikte verilmiştir.

 

Dengeleme birimi olarak DGP’de verilen YAL ve YAT talimatlarından faydalanılması, serbest tüketici müşteriler ve tedarik şirketlerine ikili anlaşma ile satış yapılması, üretimin yüksek fiyatlı saatlere kaydırılması ve dengeden sorumlu grup içerisinde yer alarak çift fiyatlama mekanizmasından kaynaklanan dengesizlik maliyetlerinin azaltılması suretiyle birim üretim başına elde edilen gelir maksimum düzeye çıkarılmaya çalışılmıştır.